„Elvárják a zalánpatakiaktól, hogy az ablakaikat ne cseréljék le termopánra, hogy ne építsenek nagy, korszerű házakat, sőt az utat se aszfaltozzák le, hogy megőrizzék a régi faluképet. Nem lehet visszafogni a falu fejlődését csak azért, hogy a herceg és a külföldi vendégek egy évben egyszer vagy kétszer csodálkozzanak a nyomorúságunkon” — fogalmazott Kasléder József, Málnás községközpont polgármestere a Krónika című erdélyi napilapnak. Bár valóban jöttek turisták a településre, nagy hasznot ez nem hoz a polgármester szerint, mert csak néhányan dolgoznak a helyi fogadóban, órabérben.
A polgármester azon akadt ki, hogy Károly herceg barátja, Kálnoky Tibor gróf alapítványa tanulmányt készített Zalánpatak táji és épített örökségéről az ott élők és az önkormányzat megkérdezései nélkül. A tanulmány végkövetkeztetése, hogy az elöregedő Zalánpataknak akkor lehet jövője, ha az ott élők ki tudják használni az adottságokat, a tájban, sőt akár éppen az elszigeteltségben rejlő lehetőségeket, írja a Krónika. A tanulmány bemutatójára bár meghívták a polgármestert, ő úgy döntött, nem megy el rá.
„Nem a tanulmányt ellenzem, hanem az egyoldalú megközelítést: nem lehet csak elvárásokkal és megszorításokkal sújtani a falut, cserébe fel is kellene ajánlani valamit a zalánpatakiaknak. Én nem a herceg vagy a gróf, hanem a zalánpatakiak polgármestere vagyok” — fogalmazott a polgármester a Krónikának. Beszélt arról is, korábban pályáztak az ökoturizmus fellendítésére és helyi termékek előállítására, ám egyik projekt sem valósult meg. A lap által szintén megkérdezett Kálnoky Alapítvány úgy látja, javaslatai nem kötelező érvényűek, azokkal egy település vagy él, vagy nem.